Luty 10, 2021
Czas czytania: 4 minut
Okapy w użytku gastronomicznym znane są od wielu lat i choć nie wpływają na to, jak nasze danie będzie smakować, są niezastąpione w pracy w kuchni czy restauracji. Dzięki nim możemy pozbyć się nadmiaru pary wodnej, tłuszczów i zapachów, które wydobywają się podczas pracy. Ale czy sam wyciąg powietrza sprawia, że pozbywamy się tych niekorzystnych związków i substancji? Bardzo ważnym elementem takiego okapu są jego filtry. Przyjrzyjmy się najpierw dokładniej, do czego służy filtr w okapie, następnie spróbujmy dobrać odpowiedni filtr dla naszych potrzeb.
Jeśli w danym pomieszczeniu nie możemy podłączyć okapu do kanału wentylacyjnego, filtr działa głównie jako pochłaniacz. W okapie tworzy się obieg zamknięty, a powietrze krążące w urządzeniu jest filtrowane z nadmiaru zapachów i oparów kuchennych. Podłączenie okapu do kanału wentylacyjnego zdecydowanie ułatwia pracę urządzenia i nie nadwyręża tak filtrów w nim zamontowanych. W urządzeniu nadal stosowany jest obieg zamknięty, lecz przefiltrowane powietrze usuwane jest na zewnątrz.
Wiemy już jakie zadanie ma filtr w okapie. Zastanówmy się teraz jak wybrać odpowiedni filtr do okapów gastronomicznych Najbardziej popularne są filtry przeciwtłuszczowe i pochłaniające zapach. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie wyłapywanie drobinek tłuszczu z oparów, dzięki czemu nie osadzają się one na meblach czy okolicznych urządzeniach, a my mamy mniej sprzątania nieprzyjemnych tłustych osadów. Filtry przeciwtłuszczowe wykonane są zazwyczaj z fizeliny bądź metalu. Kolejnymi w kolejce popularności są filtry pochłaniające zapach. Są to zazwyczaj filtry węglowe, które bardzo skutecznie potrafią pochłonąć nawet bardzo intensywne zapachy. Coraz większą popularnością cieszą się również filtry labiryntowe. Powstają poprzez odpowiednie uformowanie blach nierdzewnych. Powietrze wędrujące do góry trafia na pierwszą warstwę, gdzie zmienia prędkość oraz kierunek swojej drogi. Pozwala to na łatwiejsze przedostanie się przez kolejne warstwy blach, dzięki czemu drobinki tłuszczu i pary wodnej osadzają się na ich powierzchni. Z uwagi na użyty materiał oraz możliwość ich czyszczenia, filtry te są bardzo trwałym i niezawodnym rozwiązaniem.
Po przeczytaniu tego artykułu wiemy na pewno, jaki filtr wybrać i który jest dla nas odpowiedni. Nasuwa nam się jeszcze jedno pytanie. Jak często taki filtr wymieniać? Częstotliwość wymiany takiego filtra zależy głównie od intensywności używania okapu. Logiczne jest, że im więcej gotujemy, tym bardziej filtr musi się napracować. Czas pracy nie jest jednak jedynym wyznacznikiem częstotliwości wymiany filtrów. Filtry papierowe są najmniej trwałe i przy długotrwałym codziennym użytku wystarczają na parę dni, są natomiast najtańsze. Filtry węglowe oraz fizelinowe odznaczają się większą trwałością i ich wymiana powinna nastąpić zazwyczaj po upływie paru miesięcy. Najtrwalsze są filtry metalowe, które dzięki możliwości ich mycia i czyszczenia, przy odpowiedniej konserwacji mogą służyć nam nawet parę lat. Teorię już znamy, ale skąd mamy wiedzieć, kiedy jest ten właściwy moment? Jeśli w kuchni mimo działającego okapu unoszą się nieprzyjemne zapachy, a tłuszcz i para wodna osiada na naszych meblach czy ścianach, to najwyższa pora na zmianę lub czyszczenie filtra.
Filtry to nie wszystko, a dobór okapu kuchennego do swojej kuchni czy restauracji najlepiej zlecić profesjonalistom z firmy Alkos. Takie rozwiązanie zagwarantuje nam zadowolenie z użytkowania okapu oraz brak nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych substancji w miejscu naszej codziennej pracy.