Kontakt
Cover Image

Rozstaw mebli na zapleczu kuchennym, a kwestie ergonomii

Listopad 9, 2021
Czas czytania: 3 minut

Wyposażenie zaplecza kuchennego to niewątpliwie jeden z najważniejszych czynników wpływających na sukces lokalu gastronomicznego. Jednak nie mniej istotne jest odpowiednie rozstawienie wszystkich mebli i sprzętów. Jest to pomieszczenie robocze, które musi maksymalnie ułatwiać i usprawniać codzienną pracę. Należy więc kierować się podstawowymi zasadami z zakresu ergonomii. Poznaj najważniejsze z nich.

Zaplecze kuchenne dobrze urządzone. Najważniejsze zasady

Podstawą każdego funkcjonalnego pomieszczenia jest przemyślane wyznaczenie kilku najważniejszych stref. Można je wyznaczyć na podstawie funkcji, jakie mają spełniać na zapleczu, a także specyfiki prac, jakie będą w nich wykonywane. To właśnie w nich będą umieszczane poszczególne sprzęty. Należy przy tym zadbać o to, aby ścieżki pracowników wykonujących swoje obowiązki w danych strefach nie przecinały się ze sobą zbyt często - oczywiście jeśli to możliwe. Dzięki temu cały proces przygotowywania posiłków, podawania ich i zmywania naczyń będzie przebiegać sprawnie i bezproblemowo. Jest to szczególnie ważne w niewielkich wnętrzach.

Najważniejsza jest oczywiście strefa produkcyjna, czyli przestrzeń kuchenna oraz miejsca, w których przygotowywane są potrawy do podania gościom. Tutaj znajdują się takie meble jak m.in. stoły gastronomiczne, kuchenki, okapy. Kucharze muszą mieć też dostęp do elementów takich jak lodówki, piece i kuchenki, zlewozmywaki do oczyszczenia mięsa, ryb i warzyw. W strefie kuchennej szczególnie ważne jest przemyślane ustawienie wszystkich mebli. Nie mogą one znajdować się zbyt daleko od siebie, a jednocześnie muszą zapewniać wolną przestrzeń do swobodnego przemieszczania się.

Ważna jest też strefa zlewozmywakowa, w której naczynia są zmywane. Istotnymi elementami są w niej zlewozmywaki i baseny gastronomiczne, zmywarki, a także meble do ustawiania czystych naczyń, garnków i akcesoriów. Strefa ekspedycyjna z kolei powinna być przeznaczona do ostatecznego przygotowania potraw do wydawania przez kelnerów.

Zaplecze kuchenne powinno mieć także wydzieloną strefę lub oddzielne pomieszczenie magazynowe. Jest to miejsce do przechowywania żywności i innych produktów niezbędnych do przygotowywania potraw. Tutaj zastosowanie znajdują szafy magazynowe, różnego rodzaju regały, stoły, chłodnie itp.

W firmie Alkos przygotowujemy meble gastronomiczne również na specjalne zamówienia. Wśród nich mamy bogata ofertę okapów, stołów, szaf, zlewów i basenów. Nasi pracownicy służą radą odnośnie wyboru najodpowiedniejszych mebli dla Twojego punktu gastronomicznego, restauracji i in.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 Alkos.pl