Kontakt
Cover Image

W jakie elementy umeblowania powinno być wyposażone profesjonalne zaplecze gastronomiczne?

Kwiecień 5, 2020
Czas czytania: 4 minut

Jeśli chcemy osiągnąć sukces w branży gastronomicznej, to bez wątpienia należy zadbać o jakość i oryginalność serwowanych potraw. Aby powstały, potrzebna jest praca wykwalifikowanego personelu korzystającego z produktów pierwszorzędnej jakości. Jednak należy też pamiętać o stworzeniu idealnych warunków do pracy, a one zależą od właściwie wyposażonego zaplecza gastronomicznego.

Jak powinno być umeblowane zaplecze gospodarcze?

Urządzenie zaplecza gospodarczego powinno gwarantować, że wszystkie etapy pracy dotyczące obróbki żywności oraz przygotowania potraw będą przebiegały bez zakłóceń w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa, a także higieny. Pamiętajmy, że muszą one odpowiadać normom europejskiego systemu HACCP. Dlatego w trosce o spełnienie wymogów dotyczących przygotowywania oraz podawania posiłków, należy właściwie zorganizować stanowiska pracy. W wyposażeniu profesjonalnego zaplecza gastronomicznego powinny się znaleźć następujące elementy:

- Stoły gastronomiczne – stanowiące podstawę przestrzeni roboczej. To na ich blatach wykonuje się ogrom pracy związanej z przygotowaniem i obróbką artykułów spożywczych. Modele z wmontowanymi zlewami mogą ułatwić część wykonywanych prac, przydatne są w lokalach o mniejszym metrażu. Natomiast modele z dodatkową półką zapewniają więcej przestrzeni do bieżącego przechowywania produktów czy naczyń.

- Baseny gastronomiczne – wykorzystywane do ręcznego mycia dużych naczyń, garnków, kotłów.

- Szafy przelotowe – służące do odkładania umytych naczyń. Często przy ich pomocy tworzy się przegrodę wydzielającą w kuchni osobne przestrzenie, np. roboczą i służącą do wydawania potraw. Wygodnymi rozwiązaniami są modele z przesuwanymi dwustronnie drzwiami i regulowanymi nóżkami.

- Szafy magazynowe – służące do przechowywania naczyń oraz produktów spożywczych niewymagających składowania w lodówkach. Przesuwane drzwi ułatwiają utrzymanie czystości oraz porządku.

- Okapy gastronomiczne – urządzenia z wyciągiem powietrza służące do pochłaniania dymu oraz oparów zawierających tłuszcz. Dostępne modele wyposażone są w filtry i ociekacze tłuszczu. Mogą mieć kształt trapezowy skośny w dół lub do góry.

- Blachy i profile — pozwalające poprawić właściwości użytkowe stanowisk pracy.

Jak wybrać najlepsze meble gastronomiczne?

Trudne warunki panujące na zapleczu gastronomicznym wymagają, by meble tam stosowane odznaczały się wytrzymałością i trwałością. Te cechy zapewnia wykorzystywana do ich produkcji stal nierdzewna. Meble gastronomiczne wykonane ze stali nierdzewnej wyróżniają się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokich temperatur oraz wilgoci. Właściwości antykorozyjne stali nierdzewnej sprawiają, że elementy z niej wykonane są niewrażliwe na działanie preparatów chemicznych, ale też substancji organicznych, co jest szczególnie ważne podczas pracy z artykułami spożywczymi. W ten sposób zostają spełnione surowe normy dotyczące postępowania z żywnością. Wykonane ze stali nierdzewnej wyposażenie jest łatwe do utrzymania w czystości, co minimalizuje ryzyko namnożenia się chorobotwórczych mikroorganizmów. Potwierdzeniem zachowywanej higieny jest estetyczny wygląd wyposażenia. Spawana konstrukcja gwarantuje, że meble są stabilne, niepodatne na rozchwianie. Każdy typ sprzętu dostępny jest w kilku rozmiarach, a więc właściciele lokali o różnych powierzchniach znajdą niezbędne elementy. Warto pamiętać, że producent może wykonać na indywidualne zamówienie mebel o niestandardowych rozmiarach.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 Alkos.pl