Kontakt
Cover Image

Z jakich elementów powinien się składać dobry stół gastronomiczny?

Czerwiec 1, 2020
Czas czytania: 4 minut

Lokale gastronomiczne, aby właściwie funkcjonować, potrzebują solidnie wyposażonego zaplecza. Wiemy, że sercem każdej kuchni jest stół. Nie inaczej jest w kuchni należącej do restauracji czy stołówki, chociaż używane w nich stoły mogą różnić się budową.

Jakie części wyróżnimy w budowie stołu gastronomicznego?

W lokalu gastronomicznym najważniejsza część pracy kucharza odbywa się przy stole. To przy nim przygotowuje się produkty, poddaje obróbce, a po przyrządzeniu dekoruje i dopieszcza. Oczywiste jest zatem, że to stanowisko musi zapewniać komfort i sprawność pracy. Trudno mówić o jednym typie stołu gastronomicznego, ponieważ Alkos - producent stołów gastronomicznych przygotowuje bogaty wybór ich konstrukcji. Dzięki stołom gastronomicznym wyposażonym w niezbędne elementy przygotowywanie posiłków przebiega bezpiecznie i efektywnie.

Oferujemy naszym odbiorcom typowe stoły z blatem roboczym. Z myślą o pracownikach kuchni przygotowujemy również stoły wyposażone w dodatkowe elementy. To może być komora zlewu – wbudowana w blat stołu ułatwiająca proces pracy. Jeśli trzeba coś szybko opłukać lub umyć, to można to zrobić przy tym samym stanowisku pracy. Inną ważną częścią jest półka – montowana pod blatem. Tym samym uzyskujemy doskonałe miejscem do przechowywania produktów spożywczych, naczyń czy sprzętów kuchennych. Stoły gastronomiczne z półką są niezastąpione w kuchniach o małej powierzchni. Wspomniane elementy możemy zestawiać we wszystkich możliwych konfiguracjach. Wówczas otrzymamy, np. stół z komorą zlewu i z półką lub bez niej albo stół bez zlewu, ale z półką.

O czym warto wiedzieć przed zamówieniem stołu gastronomicznego?

Już wiemy, że stół w kuchni lokalu gastronomicznego jest sprzętem, od którego wiele się wymaga. Pamiętajmy, że na zapleczu nawet najbardziej wykwintnej restauracji panują ekstremalne warunki. Wysoka temperatura, wilgotność, mieszanina zapachów i skraplający się tłuszcz przypominają w sile swojego oddziaływania na otoczenie wszystkie żywioły. Stół gastronomiczny jako centralne miejsce kuchennej akcji poddawany jest ze zdwojoną siłą wszystkim próbom. Jego blat musi znosić ostrze noża czy tasaka, który omsknie się i uderzy w powierzchnię. Płyta stołu wchodzi bezpośrednio w kontakt z rybami, mięsem, warzywami oraz przyprawami, a ich wpływ bywa destrukcyjny. Jednak nie na stoły gastronomiczne, które produkowane są ze stali nierdzewnej.

Surowe normy bezpieczeństwa wymagają, by przygotowywanie posiłków odbywało się w warunkach najwyższej higieny. Sprostanie tym zasadom ułatwia stosowanie do produkcji materiału, który nie koroduje i nie wchodzi w reakcje z substancjami aktywnymi obecnymi żywności. Meble gastronomiczne, a w tym stoły wykonane ze stali nierdzewnej łatwo jest utrzymać w czystości. Nie szkodzą im również stosowane do częstego zmywania środki czystości.

Efektywną pracę z zachowaniem wymogów higieny zapewnia opracowana przez firmę Alkos technologia produkcji. Wszystkie elementy stołów gastronomicznych są ze sobą zespalane za pomocą ręcznego spawania metodą TIG. Ten sposób pozwala na stworzenie jednolitej konstrukcji i uniknięcie zastosowania nitów. Dzięki temu meble są stabilne, ale też pozbawione załamań, złączeń i uskoków, w których mogą gromadzić się zabrudzenia. Dodatkowo stoły marki Alkos znane są z tego, że końcówki blach poddano dwukrotnemu wygięciu, aby zamaskować ostre ranty. Pracownicy kuchni unikają więc przypadkowych skaleczeń. Oferowane do lokali gastronomicznych stoły mogą być wyprodukowane w rozmiarach zgodnych z życzeniem klienta.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 Alkos.pl